Egy ingatlan adásvétele során sokan érzik úgy, hogy amikor aláírásra kerül a szerződés és megérkezik az ár, akkor gyakorlatilag vége is az ügyletnek.
Pedig ez tévedés. A birtokbaadás pillanata egyike a legfontosabb állomásoknak, hiszen ettől kezdve a vevő hivatalosan is belép az ingatlan birtoklásába, azaz megkezdődik az élet az új otthonban – vagy épp indulhat a befektetett ingatlan hasznosítása.
De miért ilyen fontos ez a lépés, és mi mindenre érdemes odafigyelni?
A birtokbaadás nemcsak kulcsátadás
Amikor a vevő és az eladó találkozik a birtokbaadásra, gyakran mindkét fél már fáradt. A költözés fizikai és lelki terhei után szeretnének mihamarabb túl lenni rajta. Pedig ez a pillanat az, amikor minden fontos részletet dokumentálni kell, és tisztázni a jövőbeli viták elkerülése érdekében.
A birtokbaadási jegyzőkönyv nem egy felesleges papír! Ez a dokumentum rögzíti az óraállásokat (villany, gáz, víz, távhő), az átadott kulcsok darabszámát, a távirányítókat, lakásbeléptetőket, esetleges ott maradt tárgyakat, vagy eszközöket is. Akár egy egyszerű padlásajtó kulcsának hiánya is komoly kellemetlenséget okozhat később.
„Ezek még az enyéim!” – a málnatövek esete
Egyik kollégánk mesélte, hogy egy eladó utólag akart visszatérni a kertben található málnatövekért, amit nem vitt el időben. A vevő egy darabig várt a kertrendezéssel, de fél év elteltével, mire az eladó jelentkezett, a málnatövek már eltűntek. Nem volt pontosan megbeszélve, nem volt leírva, hogy mikor jön érte, így vita keletkezett. A birtokbaadási jegyzőkönyv szerepe itt is kulcsfontosságú lehetett volna.
Szemét és lom: ki viszi el?
Gyakori tapasztalat, hogy a vevő a birtokbaadáskor szembesül azzal, hogy a garázs, padlás, kamra tele van bezsákolt lommal és szeméttel. Az eladó úgy gondolja, hogy „majd úgyis kidobja az új tulaj”, de ezzel költséget és kellemetlenséget hagy maga után. A jegyzőkönyvbe beírva ez is rendezhető: ki viszi el, mikorra, ki fizeti az elszállítást.
Lámpatestek, konyhaszekrény, függöny – marad, megy, vagy eltűnik?
Egy másik ügylet során a vevő meglepetten vette észre, hogy az eladó elvitte az összes lámpatestet, sőt, kicserélte a működő gáztűzhelyet egy hibás darabra. Hasonló helyzet adódott függönyökkel, redőnyökkel is. Az adásvételi szerződés szerint „rendeltetésszerű használatra alkalmas” állapotban kell átadni az ingatlant – de mit jelent ez pontosan? Ha nincs rögzítve írásban, akkor szinte semmit.
A közüzemek átírása: fontos, de nem az első lépés
Sokan azt gondolják, hogy elég, ha bemennek a szolgáltatókhoz és átíratják a számlákat. De ehhez hiteles, közösen aláírt birtokbaadási jegyzőkönyv kell – enélkül nehéz igazolni, mikortól ki volt a felelős fogyasztó.
Szóbeli megállapodás: kevés lesz
A Száva utcai eset tökéletes példa erre. A felek szóban megegyeztek arról, hogy bizonyos bútorok maradnak, mások mennek – de semmi sem került írásba. Végül a vágyott bútorok nem maradtak ott, amik meg nem kellettek volna, azok igen. A két fél teljesen máshogy emlékezett a megállapodásra. A probléma: semmi nem volt dokumentálva.
Kulcs, távirányító, beléptető – számoljunk pontosan
A kulcsok, kapunyitók, távirányítók darabszáma is sokszor feledésbe merül. A vevő azt gondolja, hogy minden megvan, majd hónapok múlva kiderül, hogy hiányzik egy pincekulcs. Egy pontos felsorolás, mennyit és milyen kulcsot kapott meg, elkerülhetetlen.
Birtokbaadás = végleges búcsú
Ez az utolsó találkozás. A felek itt elköszönnek, átadják, átveszik az ingatlant, és innen már minden a vevő felelőssége. Az eladó visszavonul, nem megy vissza, nem intéz több dolgot. Ha valami nincs rögzítve, utólag már nem fogják tudni bizonyítani.
Tapasztalatból beszélünk
Egy kolléganőnk például anno laikusként vásárolt ingatlant, és utólag szembesült vele, hogy az eladó elvitte a régi, de használható konyhaszekrényt, újszerű gáztűzhelyt és helyette egy hibás, nem működő gáztűzhely maradt ott. Akkor még nem tudta, mire kell figyelni, ma már igen – és minden ügyfelének segít ebben.
Zárszó: védd magad – dokumentálj mindent!
A birtokbaadás nemcsak a kulcsok átadása. Ez a jogi, fizikai és emberi lezárása egy sokszor hosszú és fárasztó folyamatnak. Az írásos rögzítés, a fotók, a jegyzőkönyv nem kellemetlenség – biztonság.
A RED Ingatlannál pontosan tudjuk, mi mindennel járhat egy birtokbaadás. Éppen ezért nálunk nem csak a szerződéskötésig tart a figyelem. Végig kísérünk, egészen addig, amíg biztonságosan és tiszta helyzetben adod át, vagy veszed át új otthonodat.
Ha szeretnél egy ilyen biztonságos, profi folyamatot, keress minket – segítünk, hogy az utolsó lépés is nyugodt és tiszta legyen.