Összefoglaltam Neked, hogyan néz ki a korrekt bérbeadás lépésről lépésre, hogy magabiztosan tudj dönteni – és ne válj áldozattá.
A bérlés menete megbízható bérbeadó esetén:
Lakás megtekintése
– mindig nézd meg személyesen a lakást, mielőtt döntesz!
Albérleti szerződés megkötése
– írásban, minden fontos részlet rögzítve: bérleti díj, kaució, felmondási feltételek stb. A bérleti szerződésnek vannak kötelező elemei, de igény szerint bővíthető, pl. kisállat tartás esetén, stb.
– akkor is szükséges az írásbeli szerződés, ha ismerőstől, jó baráttól veszel bérbe, – már csak a későbbi jó viszony megtartása miatt is kell, – hiszen ami le van írva, az a tuti! Ami csak szóban hangzik el, az elszáll…
– ha bútorozott ingatlant veszel bérbe érdemes leltárt készíteni arról, hogy mi van a lakásban. Egyszerűbb fotózni, mint listát írni…! Ha esztétikai hibát észlelsz, azt is rögzítsétek! (nehogy kiköltözéskor neked kelljen fizetni egy korábban keletkezett hiba javításáért!)
Kaució + első havi bérleti díj kifizetése
– ez általában a szerződés aláírásával egy időben történik, a tulajdonos részére. Történhet készpénzzel és azonnali utalással is. Írásban rögzíteni kell, hogy a pénz átadásra/utalásra került, és a bérbeadó megkapta.
Közjegyzői okirat (ha van ilyen)
– az aláírt szerződést a tulajdonos (vagy megbízottja) elviszi / elküldi a közjegyzőnek.
– a közjegyző telefonon időpontot egyeztet a bérlővel a kiköltözési nyilatkozat aláírásához.
– a közjegyzőnél csak a bérlőnek kell megjelenni a tulajdonosnak nem! Viszont a közjegyző munkadíját helyben rendezni kell!
Mérőórák rögzítése:
– a kulcsok átvételekor rögzíteni kell a mérőórák állását a szerződés mellékletében. Ez a fogyasztás korrekt elszámolását segíti.
Fontos:
Soha ne fizess előre látatlanban!
Gyanús, ha irreálisan olcsó a lakás.
Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérj segítséget szakértőtől!
Írj bátran, ha kérdésed merül fel és szeretnél biztonságosan, átlátható módon bérelni.
Hirváth Erika – https://redingatlan.hu/horvath-erika-kapcsolat/